Назва конкурсу «Розділяй і владарюй» – це алюзія на давній вислів про принцип державного владарювання і свідома провокація в умовах сьогодення, покликана переакцентувати, що всі прагнення та бажання ділити й панувати варто докладати саме у справі сортування твердих побутових відходів.
Сам же проект – приклад єднання. Завдяки тренінговій програмі «Активні Громадяни», що привезла у місто київська громадська організація «Конгрес Активістів Культури», стало можливим залучення коштів іноземного донора – Британської Ради в Україні. В самому ж Кривому Розі долучився як бізнес різного спрямування – заготівельно-переробне підприємство «Чисте місто» і ТОВ «Вертикаль – рекламна компанія», так і громадські організації з фактично протилежних районів міста – інгулецька ГС «Спільна Мета» та КГЦ «ШELTER+» на півночі Покровського району.
Конкурс соціальної реклами став логічним продовженням презентованої у квітні екомапи Кривого Рогу, оскільки в результаті конкурсу в місті з’явилося три білборди, 600 плакатів і було розміщено єврофлаєри у 900 ліфтах із посиланням на мапу та закликом розділяти тверді побутові відходи, щоб охочі діяти одразу отримували інструмент реалізації – інформацію про найближчий пункт прийому вторинної сировини.
Ще однією метою конкурсу є висвітлити екосвідомих людей, які цікавляться темою сортування. Зокрема, зробити їх видимими для громадськості та ЗМІ, бо досвід спілкування з журналістами виказує, що вони готові говорити про сортування, але існує певний дефіцит персоналій для сюжетів і статей.
На роботах переможців збережено прізвища та імена авторів, а роботи через друк плакатів розповсюджуватимуться у громадських місцях.
135 робіт з ареалом від Тернівського до Інгулецького району, автори віком від 5 до 42 років. Разом з дитячим проектом «Шелтер-Велтер», активно включилися учнівські колективи. Зокрема, КЗСШ №4, КЗШ № 41, КЗШ №100, Криворізької Тернівської гімназії, КНВК “Загальноосвітня вальдорфськашкола І-ІІІ ступенів – дитячий садок” . Городяни брали участь сім’ями, малювали і батьки, і діти. Така кількість учасників засвідчила, що тема сортування актуальна і заявляти про неї готові зовсім різні люди, з різним баченням і підходом.
Для більш об’єктивної оцінки робіт у конкурсі виділили 3 вікові категорії: діти до 6 класу включно; учні до 11 класу включно; дорослі. Роботи переможців у кожній з 3-х вікових категорій було розміщено на 1 білборді та на 200 плакатах кожна.
У категорії «Діти до 6 класу включно» переміг Даніїл Чабанов, учень 2 класу КЗШ №41. Як прокоментував свою роботу Даніїл, його мета – «збереження природи від заселення її сміттям».
фото 1
У категорії «Учні до 11 класу включно» переможницею стала Дар’я Третьякова, учениця 8 класу КЗШ № 100. Дар’я вважає: «Супергерої теж перероблюють сміття. У мене унікальний плакат, тому що зазвичай усі малюють людей, які розділяють сміття, а на моєму плакаті – супергерой. Цим я хочу сказати, що, незалежно від твого соціального статусу, ти все одно можеш і повинен розкладати сміття по відповідних контейнерах. Це ж, звичайно, не важко – зробити своє місто чистим? Чи не так?!»
фото 2
У категорії «Дорослі» перемогу виборов Ігор Дуднік, студент електротехнічного факультету Криворізького національного університету. Ігор пояснив: «Вирішив зробити ставку саме на візуальний фактор – окуляри, очі. Багато хто натягає лінзи байдужості та бачить не проблему, а результат чиїхось дій (ніяк не своїх). Кожен повинен бачити, як правильно виглядає сміття. Правильне сміття – сортоване сміття!»
фото 3
Стосовно найбільш інтригуючої категорії «Приз глядацьких симпатій» приємно відзначити, що журі не помилилося зі своїм вибором. До останнього в лідерах трималися дві роботи, які вже отримали відзнаки. Бачення Дар’ї та Даніїла отримало найбільшу підтримку серед користувачів соціальних мереж, і на 17.00 вони мали однакову кількість уподобань у сумі ВК та ФБ, тож остаточно переможця визначали ті, хто був присутній на підбитті підсумків конкурсу. Шляхом простого голосування через підняття руки перевагу отримав Даніїл Чабанов. Його роботу розміщено в 900 ліфтах.
фото 4
Сподіваємось, що роботи інших учасників теж будуть показані широкому колу городян. Бо ці роботи того варті!
Окрім можливості проявити творчість та зробити внесок у справу збереження довкілля, учасники мали шанс отримати приємний бонус – три п’ятірки від заготівельно-переробного підприємства «Чисте місто». Підприємство дарувало грошову винагороду в розмірі 555 грн. Сертифікат і 555 гривень отримала Кристина Бленда, учениця 6 класу КЗСШ №4. За якимось неймовірним збігом саме цього дня у дівчинки був День народження!
фото 6фото5
Разом з потужними організаціями до проведення конкурсу активно долучилися окремі городяни, зокрема Неля Сауляк, Світлана Корженівська, Ірина Корженєвська, Ольга Тисевич, Олена Тарасик, Наталя Фрейліх, Олеся Шевченко, Ігорь Дуднік, Оксана Вовченко, Костянтин Чухно, Аліса Гнидюк, Володимир Оприщенко, Олександр Білоус, Марія Гайдук, Сергій Жеребило, Вікторія Серченя, Максим Глазков, Юлія Набок і ВГО «Клуб «Коло», команда проекту «Шелтер-Велтер».
«Весь цей перелік неспроста, – зазначає ініціаторка конкурсу Ольга Костіна. – Адже головна мета конкурсу – реалізація соціальної взаємодії, залучення якомога більшої кількості небайдужих і відповідальних громадян до корисної справи. І нам це вдалося.
Тільки разом ми можемо ефективно вирішувати проблему, створювати гарні події та якісні продукти».
Тож залишаємось на зв’язку. Отримати безкоштовно плакат з роботою переможців і посиланням на екомапу можна у конференц-залі Об’єднання Відповідальних Громадян по вул. Генерала Радієвського, 34а.