Два повних дні, двоє потужних спікерів, понад 20 вмотивованих учасників та учасниць. Пройшов інтенсивний тренінг у межах проєкту «Шлях стійкості», який впроваджується IOM Ukraine (МОМ) у партнерстві з Громадською організацією СТАН за фінансування Міністерства закордонних справ Німеччини.
У перший день опрацювали стратегію дій разом з Олегом Левченко (MBA, PhD, психотерапевт, громадський активіст та засновник ВГО Громадянська мережа «Опора») — проаналізували поточну ситуацію у Кривому Розі, вчились думати як акціонери власного міста, а саме: чому важливо брати відповідальність за зміни, а не пасивно чекати на них.
Розбирали практичні кейси та реальні адвокаційні кампанії, інакше кажучи, вивчали мистецтво захищати інтереси соціальних груп мирними засобами і діями.
Спікер наголошував на необхідності для українського суспільства відроджувати й розвивати майже винищений радянською владою соціальний капітал України, а саме:
– будувати довіру між людьми;
– встановлювати зв’язки;
– взаємодіяти;
– дотримуватись етичних правил і норм.
Сформований соціальний капітал є тією матерією, яка дозволяє втілювати важливі зміни швидше та меншими силами.
Другого дня ми занурились у теми тактичного рівня: «нічого для нас без нас» або базові принципи інклюзії; активне слухання та як двом сторонам діалогу почути один одного; як не дозволити ворогу поцупити персональні дані.
А ще про медіацію, фасилітацію та купу інших корисних речей.
У цьому всьому допоміг розібратись учасник бойових дій, артилерист, бакалавр історії та громадський активіст, співзасновник ВГО Громадянська мережа ОПОРА Іван Маруняк.
До речі, поділився Іван власним досвідом повернення до цивільного життя — майже рік знадобився йому, щоб соціалізуватися після демобілізації.
«На війні є чітке розрізнення на чорне і біле. А після повернення у цивільне життя з’явились тони й напівтони … багато сірого», — визнає ветеран.
Кілька універсальних формул: правильного спілкування з тим, хто повертається з поля бою до цивільного буття:
– не комунікуємо з ветераном на основі упереджень;
– уникайте крайнощів: зайва героїзація шкодить, як і шкодить упередження в небезпечності та неадекватності всіх, хто був «там»;
– комунікуємо як людина з людиною.
Щиро вдячні представникам ГО, ветеранам, членам родин військових, людям з інвалідністю, усім, хто зміг долучитись.
Хочеться підсумувати словами, якими поділився пан Олег:
«Немає програних битв , є відстрочені перемоги!»
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/31_IMG_5627.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/1_IMG_5615.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/2_IMG_5526.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/3_IMG_5612.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/4_IMG_5539.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/5_IMG_5546.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/6_IMG_5549.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/6_IMG_5555.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/7_IMG_5541.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/8_IMG_5543.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/9_IMG_5553.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/11_IMG_5558.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/12_IMG_5562.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/13_IMG_5569.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/14_IMG_5577.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/15_IMG_5580.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/17_IMG_5571.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/18_IMG_5588.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/19_IMG_5566.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/20_IMG_5559.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/21_IMG_5582.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/22_IMG_5592.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/23_IMG_5596.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/24_IMG_5597.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/25_IMG_5617.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/26_IMG_5551.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/27_IMG_5605.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/28_IMG_5603.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/29.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/30_IMG_5626.jpg)
![](https://vidpovidalni.org/wp-content/uploads/2024/05/31_IMG_5627.jpg)