Близько двох десятків локацій на майже 120-кілометрове місто з майже 600 тисячами мешканців – багато це чи мало? Якщо врахувати, що організувала ці локації фактично одна людина, Валерій ПОДКОЛЗІН, звісно, за підтримки Об’єднання Відповідальних Громадян, яке на сьогодні нараховує зо два десятки активістів, а загальна кількість учасників ЗУЧ-2015 у Кривому Розі наближалася до півтисячі людей, – підсумок таки поважний. Якщо додати, що в середньому кожен учасник зібрав по три пакети сміття, яке ще й переважно сортували на пластик, скло та інший непотріб, – результат просто вражає.
На акцію, яка анонсувалася і в соціальних мережах, і в місцевих ЗМІ, і через оголошення на багатоквартирних будинках, за криворізькими мірками прийшло багато людей. І для більшості з них це був перший крок до розуміння своєї відповідальності перед довкіллям і ближніми.
А оскільки краще раз почути і побачити від очевидця, ніж сто разів – від стороннього, – далі ЗУЧ-2015 у Кривому Розі в прямій мові, фото і відео учасників та координаторів.
Сергій Мокряков, учасник ЗУЧ на локації «Скелі МОДРу»: «Нас зібралось лише троє, з урахуванням особливостей місцевості це скоріше можна назвати ознайомленням з проблемою. Менше з тим, ми зібрали по два мішки на брата.
На майбутнє маємо: 1) два несанкціоновані звалища, невеличкі, але на крутих схилах – за наявності 10+ людей можна здолати; 2) каналізаційний злив, який тече просто по схилу в річку від одного або декількох будинків – впевнений, що таке явище далеко не поодиноке, і з цим щось треба робити.
Ну і подивіться, яка безстрашна наша координатор Неля Сауляк! Вона стоїть на тоненькому виступі у скелі, а далі – прірва…»
Olga Kostina, координатор локації «Веселі Терни»: «Нас було дев’ятеро включно зі мною і журналісткою www.krlife.com… Це були всі ті, кому або я особисто подзвонила, або хто мав досвід. Зібрали три мішки скла, пів мішка алюмінієвих бляшанок, 5 мішків пет-пляшок і 4 мішки загального сміття.
Висновків три: 1) клімат у нас змінився, треба проводити такі акції в березні, бо в траві зараз уже погано видно; 2) треба відділити дату ЗУЧ від офіційного суботника; 3) реклама: і інет, і поліграфія – це добре, але запрацює все це тільки коли людямщось буде говорити наша назва чи мєга-популярність персоналій. Поки що кінцевий бажаний результат одразу дають тільки особистісні зв’язки. Всім дякую!»
Евгений Карис, координато локації «Поплавок»: «На камеру я сказав, що нас зібралося мало, і це справді так – восьмеро дорослих і двоє діток. Але ми були, як кажуть, «у тільняшках»: двоє наших активістів плавали на човні і вибирали пластикові пляшки, папір та інший непотріб із очерету понад берегом ставка. Тільки з води витягли 8 мішків, а загалом ми завантажили на сміттєвоз 55 мішків сміття. Як на мене, є чим пишатися.»
Тарас Грузін, координатор локації «Балка Калєтіна»: «Доповідаю. На локаціі було понад 500 людей: школярі з віниками, «Укртелеком» з музикою, філіал «Оболоні» з наметами, «Ашан» з водичкою, ЖЕК з трактором, Інститут розвитку міста з ровером, пенсіонери та волонтери, ну і нас п’ятеро. Всі почали о 9, ми з «Ашаном» о 10. Поки шукали місце, де ще брудно, загубили двох наших. Докладніше про втрати: розірвані штани та кросівки, зіпсована камера (тому фото не буде). Про здобутки: гарний настрій. Про результати: на нас 3 мішки з відсортованим сміттям (за 30 хвилин), захоплення 10 мішків «Ашана», урочиста передача сміття приймаючим організаціям ;). Розраховую щонайменше на грамоту ;)»
Сергій Попович, координатор локації «Сонячний»: «Мікрорайон Сонячний став на 100 мішків чистішим На 100 мішків сміття, звісно З них 6 мішків чистого скла ми зібрали, а ще в нас дуже багато будівельного сміття, рами з вікон та плитка.
Це тільки крапля того, що потрібно було зробити. Ми тільки починаємо, але сьогоднішній день показав, що багато людей готові і вийшли на подвір’я будинків та стали до роботи.
Наш невеличкий колектив із 22 дорослих та купи малечі «нагодував» сміттєковтальну машину сотнею порцій по 60-160 л. Ми налаштовані й надалі збиратись та наводити лад на нашому мікрорайоні.
На мікрорайоні Сонячному на наших очах, потроху, зароджують звалище в балці Калетіна. Починаючи від 17-поверхівки і до гаражів біля 50-го будинку повна ..рака. Купа неорганічного сміття – від недокурків-пляшок до холодильників-куфайок… Доки ми будемо на це дивитись?!
Ті, хто сьогодні попрацював трохи, в один голос погодилися і на наступні зустрічі, тому це звертання скоріше до тих, хто не прийшов: чим більше нас буде, тим скоріше наші діти побачать результати і зміни на краще.»
Дмитро Шкуропат, координатор локації «Солоне озеро»: «Наша акція була дуже продуктивною. На відміну від більшості ділянок, у нас робота почалася вже з 8-ї ранку. Без зайвих закликів до прибирання приєдналися 10 працівників ТОВ «Житлосервіс-КР». Також із нами працював волонтер Андрій Мізан. На 10 ранку прибирати прийшло ще близько 35 волонтерів і шестеро дітей, які дуже активно допомагали. Приємно вразило те, що долучились і відпочивальники. Дуже вдячні підприємству «Екоспецтранс» за своєчасний вивіз наших 100 мішків сміття».
Roman Morozov, учасник ЗУЧ-2015 на локації «Соколовка-1»: «В цілому, прибирати сміття не після себе – це гидко, бридко і неприємно. Прибирати недоїдки після когось, памперси – це принизливо. Я доросла свідома людина, з двома вищими освітами, яка жодного разу ніде не насмітила, сьогодні робив це. І таких дивних людей, що працювали добровільно, безоплатно не з примусу, і навіть не на запрошення, натомість ще й самі запрошували до них приєднуватись, насправді багато в місті.
Чому ми робимо цю принизливу роботу? Відповідь дуже проста. Бо НЕ ПРИБРАТИ це і жити посеред цього сміття – ще більш гидко і принизливо. Тому відкинувши зайві сентименти, закотивши рукава, з легкістю зробили це. Це зовсім не складно. Складніше зробити так, що б люди НЕ СМІТИЛИ. Я знаю відповідь: багато зручних смітників + реальні покарання забруднювачам. А ось як це втілити в життя – це вже інше історія.
зі: дякую всім, хто приєднався сьогодні до #ЗробимоУкраїнуЧистою!
#КривийРіг #Відповідальні»